ЗАКОН УКРАЇНИ
Про єдині відомчі асиметричні агломерації та порядок надання і відшкодування послуг громадянам
Стаття 1. Загальні положення
-
Цей Закон визначає правові засади створення, функціонування та взаємодії єдиних відомчих асиметричних агломерацій (ЄВАА), які надають реальні публічні послуги громадянам, незалежно від їхньої зареєстрованої громади проживання.
-
Закон регулює порядок обліку наданих послуг, ведення відповідного протоколу, а також механізми відшкодування витрат між територіальними громадами на основі обумовленої частки вартості, наближеної до статистично обґрунтованої вартості аналогічних послуг.
Стаття 2. Визначення термінів
-
Єдина відомча асиметрична агломерація (ЄВАА) — сукупність об’єктів певного функціонального профілю (медичного, освітнього, культурного тощо), які утворюють просторово-функціональну систему, фінансуються однією територіальною громадою або органом публічної влади, але надають систематичні послуги громадянам інших територіальних громад.
-
Агломераційна послуга — послуга, яка надається в межах ЄВАА та відповідає критеріям регулярності, відкритості доступу та суспільної значущості.
-
Протокол реальних послуг — електронний чи паперовий журнал обліку фактів надання послуг громадянам, які не є жителями або платниками податків у відповідній територіальній громаді.
-
Взаємне відшкодування — фінансовий механізм компенсації витрат, що виникають у зв’язку з наданням послуг жителям інших громад, відповідно до розрахункової (статистичної) частки вартості послуг.
Стаття 3. Принципи функціонування ЄВАА
-
ЄВАА формуються на засадах:
а) добровільного об’єднання або міжмуніципальної співпраці;
б) фіксації перехресних потоків послуг;
в) забезпечення рівного доступу громадян до базових послуг;
г) компенсаційної справедливості між громадами. -
ЄВАА можуть функціонувати між громадами, районами, містами або регіонами в межах України.
Стаття 4. Сфери, до яких застосовується Закон
-
Закон застосовується до таких сфер:
а) охорона здоров’я (медичні заклади, пологові будинки, швидка допомога тощо);
б) освіта (школи, дитсадки, професійно-технічні та вищі навчальні заклади);
в) культура (бібліотеки, музеї, мистецькі школи, театри);
г) соціальні послуги;
д) спортивні, логістичні, адміністративні послуги — за умови регулярного доступу мешканців інших громад.
Стаття 5. Протокол реальних послуг
-
Кожен суб’єкт надання послуг у межах ЄВАА зобов’язаний вести облік послуг, що надані мешканцям інших громад.
-
Протокол ведеться з урахуванням:
а) ідентифікації отримувача послуги (без розголошення персональних даних);
б) дати та характеру послуги;
в) одиничної та накопиченої вартості. -
Протоколи щоквартально надаються до об’єднаного Координаційного органу міжгромадського співробітництва або уповноваженої міжмуніципальної структури.
Стаття 6. Механізм взаємного відшкодування
-
Витрати на надані агломераційні послуги підлягають відшкодуванню територіальними громадами, мешканці яких отримали відповідні послуги.
-
Відшкодування здійснюється:
а) згідно з попередньо укладеними угодами про міжгромадське співробітництво;
б) за методикою розрахунку середньої вартості послуги, затвердженою Кабінетом Міністрів України. -
Спори щодо розміру компенсації вирішуються в адміністративному або судовому порядку.
Стаття 7. Координаційні органи ЄВАА
-
Для управління, моніторингу та координації дій у межах ЄВАА створюються Координаційні ради з представників зацікавлених громад.
-
Повноваження ради включають:
а) аналіз потоків послуг;
б) перегляд ставок компенсації;
в) розробку стратегій збалансованого розвитку;
г) інформування громадян.
Стаття 8. Заключні положення
-
Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
а) розробити методику розрахунку компенсацій;
б) забезпечити нормативну підтримку електронного обліку послуг;
в) передбачити міжмуніципальні гранти на розвиток ЄВАА. -
Органи місцевого самоврядування мають право укладати договори між собою на основі цього Закону.
Стаття 9. Єдині реєстри та мапа візуалізації агломерацій
-
Реєстрація, облік та взаємодія учасників єдиних відомчих асиметричних агломерацій (ЄВАА) здійснюється через систему електронних реєстрів, відповідно до Закону України "Про електронні публічні реєстри та бази даних".
-
У складі системи електронного обліку функціонують:
а) Реєстр суб’єктів агломераційних послуг;
б) Реєстр громадян, які отримали послуги поза межами громади реєстрації;
в) Реєстр саморегулівних організацій (СРО), що координують надання послуг у сферах охорони здоров’я, освіти, культури, логістики та ін.;
г) Реєстр агломераційних одиниць (закладів, установ, комплексів). -
Національна єдина геопросторова мапа агломерацій формується у відкритому доступі на базі Геоінформаційної системи України з інтеграцією даних з:
-
Державного земельного кадастру;
-
Реєстру саморегулівних організацій;
-
Протоколів реальних послуг.
Карта повинна відображати просторові межі агломерацій, інтенсивність надання послуг, обсяги перехресного використання та індикатори потреб у компенсації.
-
-
Просторове орієнтування та ідентифікація усіх об'єктів, територій, громад і агломерацій здійснюється згідно з номерною системою КАТОТТГ (Класифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).
Кожна одиниця обліку повинна мати чітко визначений КАТОТТГ-код, що забезпечує уніфікованість записів у протоколах, реєстрах, мапі агломерацій та кадастровій інформації. -
Ведення та адміністрування реєстрів і карти забезпечує Служба перманентного публічного земельного та агломераційного кадастру, що діє у складі центрального органу виконавчої влади з питань цифрової трансформації, просторового планування та публічного адміністрування.
-
Реєстр саморегулівних організацій є невід'ємною частиною загальної агломераційної інфраструктури і повинен містити:
-
назву СРО,
-
галузь дії,
-
координати зон відповідальності,
-
відповідні КАТОТТГ-коди територій діяльності,
-
структуру взаємодії з територіальними громадами,
-
відповідальних осіб і юридичні документи.
-
Уточнення до попередньої редакції Статті 5:
(додати новий пункт до Статті 5 — після пункту 3)
4. Протокол реальних послуг формується на базі єдиного державного електронного реєстру з прив’язкою до унікального коду громадянина та агломераційної установи. Дані автоматично оновлюються на мапі агломерацій із зазначенням потоків послуг та міжтериторіальних взаємозалежностей.
Немає коментарів:
Дописати коментар